Põnevaid fakte, kuidas kaitsta end päikese ja pigmendilaikude eest

Põnevaid fakte, kuidas kaitsta end päikese ja pigmendilaikude eest

Hoolimata sellest, et paljud praegu kodus istuvad, ei ole kuhugi kadunud iluteemad ja naha eest hoolitsemine. Kui on soovitatav minimeerida kontakti teiste inimestega, siis värske õhk ja jalutamine on endisel teema. Fotografiskas toimunud Eucerini iluhommikul sai teada põnevaid fakte, kuidas end päikese eest kaitsta. Jagan neid ka teiega.

Eucerin tutvustas sündmusel oma uusimat Anti-Pigment tootesarja ning külalisesinejad Tartu Ülikooli Kliinikumist, dermatoveneroloog Kaisa Viljar ning ämmaemand Anette Viljar andsid põhjaliku ülevaate pigmendilaikude tekkepõhjustest ning jagasid muuhulgas järgmisi nõuandeid:

  • Põhjuseid, miks melaniini tootmine nahas suureneb, on erinevaid, kuid ühine nimetaja probleemi süvenemisel on UV-kiirgus, mistõttu on pigmendilaikude vältimisel või vähendamisel võtmetähtsusega naha kaitsmine päikesekiirguse eest.
  • Naha kaitsmiseks tuleks kasutada päikesekaitsekreemi iga ilmaga, ka näiteks novembris, kui tundub, et päikest polegi. Päikesekiirgus jõuab meieni ka läbi pilvede.
  • Kuni 65% naistest puutuvad kokku rasedusaegse hüperpigmentatsiooniga. Peamiseks põhjuseks peetakse rasedusega seotud hormoonide – östrogeeni ja progesterooni kõrgemat taset organismis, mis soodustavad melaniini tootmist. Enamasti leeveneb probleem mõnevõrra pärast sünnitust, kuid see võib võtta aega. Parim viis pigmendilaike ennetada on vältida otsest UV-kiirgust raseduse ajal ja kasutada päikesekaitset. 
  • Suukaudseid rasestumisvastaseid vahendeid kasutades tuleb arvestada, et kuni 46% kontratseptiivide kasutajatest kogevad hüperpigmentatsiooni – on leitud, et probleem tekib juba peale kolmekuulist tablettide tarvitamist.
  • Võimalusel tuleks vältida otsese päikese käes viibimist! Päikesepõletuse tekkele võivad kaasa aidata valu- ja põletikuvastased ravimid, akneravimid, südamehaiguste preparaadid, aga ka taimsed koostisained nagu näiteks naistepuna. Seega tuleb igal ajal päikesekaitset kasutada.
  • Hoolega tuleb jälgida muutusi enda sünnimärkides – kindlasti tuleb pöörduda nahaarsti juurde juhul, kui sünnimärk on ebasümmeetriline, laialivalguvate piirjoontega, mitme erineva värvivarjundiga, läbimõõdult üle 6 mm ning kiirelt muutuva suuruse, kuju või värviga.
Eucerini Anti-Pigment tootesari sisaldab uut patenditud koostisainet tiamidool, mille väljatöötamine ning testimine Eucerini teaduslaborites kestis Saksamaa, USA ja Jaapani teadlaste koostöös kokku kümme aastat. 
Reet Härmat, mina ja Krista Kiin olime ühed esimestest Anti-Pigment tootesarja katsejänestest Eestis 🙂
Mina olen tootesarjaga rahul – seerum hoiab naha niisutatud ja pringina, päevakreem kaitseb SPF 30-ga päikesevalguse eest ning öökreem hoolitseb naha eest siis, kui ise unedemaal seiklen.
Pigmendilaike avastasin ma oma näol pärast puhkust ja hoolimata sellest, et päikesekreemi kasutasin. Nüüd on laigukesed peaaegu kadunud.

Muide, minu jaoks on väga tähelepanuväärne see, et päikese eest tuleb nahka kaitsta ka siis, kui riided seljas, sest kiired tungivad läbi riiete. Looduslikud õlid on küll headeks vahenditeks, aga nad ei kaitse nahka väga pikaajaliselt. Lisaks pole usaldusväärseks abimeheks ka valgete riiete kandmine. Päikese eest nahka kaitsta pole oluline vaid pigmendilaikude pärast, vaid ka nahavähi tõttu, seega peame olema ettevaatlikud aastaringselt.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga