Kuidas saada edukaks? Robin Sharma style

Kuidas saada edukaks? Robin Sharma style

Käisin ka mina Saku Suurhallis rahvusvahelisel seminaril Better You, mille peaesineja oli tuntud koolitaja Robin Sharma. Kuna tegelen ka ise väikest viisi ettevõtlusega, siis panin mõned mõtted kirja ja jagan neid ka teiega, kes kohal käia ei saanud.

Alustaks sellega, et ka tema rõhutas asja, mida me juba ammu teame – headust. Mida sina teed selleks, et inspireerida teisi inimesi? Kui oled ise edukas, kuidas saaksid teistele enda ümber kasulik olla? Mida head neile teha? Väga rikas inimene võib olla hoopis vaene, sest ta peresuhted on korrast ära ning tal ei ole lähedasi sõpru.

Foto: Grete Ulman-Kant

Aga asume asja kallale! Esiteks rõhutas Sharma mitte mängima ohvrit ja leidma vabandusi, et mitte asju teha. Mida rohkem vabandusi leiad, seda rohkem ise nendesse uskuma hakkad. Ohvrit mängides ei muuda me maailma, vaid anname käest ära võimu luua, asju muuta ja elada. Sharma innustab haarama ohjad enda kätte ja olema ise see kangelane ja juht, keda oma ellu ootad. Tähtis on endasse uskuda ja selgeks teha väärtused, mille eest seisad ning mõelda, mida teha, et ka teisi enda ümber toetada, innustada, inspireerida.

Sa ei saa inspireerida oma kolleege ja inimesi enda ümber, kui sul endal sära silmades ei ole, seega peaks esiti oma vaimu, tervise ja suhete eest hoolitsema. Juhtimine ja edukas olemine tähendab seda, kui oled inspiratsiooniks teistele, kogu maailmale. Teel sinna tee märkmeid, loe raamatuid, mõtle asjadele sügavuti ning ole järjekindel.

Selfie Diana Arno moestuudios.

Milline on sinu maine?

Selle kõige edukuse ja ettevõtluse valguses võiks mõelda ka sellele, milline on minu maine. Kas liigun oma elus nii, et päid lendab ja teen teisi alla, ei pea kokkulepetest kinni või sõidan niisama teistest üle? Inimesed tahavad sinuga koostööd teha, sest nad usaldavad sind. Head asjad juhtuvad heade inimestega. Kui sulle tehakse liiga, siis tea, et oled tõusuteel. Sulle tehakse haiget seda rohkem, mida edukam sa oled. Alla pole mõtet anda – let karma to do all the dirty work itself. Keskendugem oma eesmärgile, visioonile ja missioonile.

Foto: Kalev Lilleorg

Market rewards magic

Sharma tõi hea näite Steve Jobsi näol, kes soovis, et tema loodud Maci arvutid ka seest ilusad välja näeks. Kuigi keegi teine ei pruugi näha, mis on sinu loodud asja sees, selle sisu, siis sina ja su tiim ju näevad seda ikka. Sharma innustab eelistama ilu kasumile – nii teenid kokkuvõttes rohkem kasu kui teised sinu ümber. Loo pigem üks meistriteos kui palju keskmisi. Loo maailma rohkem ilu. Siiani ju räägime legendaarsetest inimestest nagu William Shakespeare ja Michelangelo ja Konrad Mägi – nad kõik lõid maailma rohkelt ilu.

Füüsiline tervis

Ära ohverda oma tervist rikkusele, ütleb Sharma. Sa ei taha oma tervist teepeal kaotada. Mees soovitab oma tootlikkuse ja õnne suurendamiseks ühineda 5am klubiga. Inimese ajul on teadlaste sõnul imeline võime keskkonnaga kohaneda ning selleks läheb vaja 66 päeva, tehes midagi järjekindlalt. Oleme nii ehitatud, et ajas muutuda ja kohaneda. “Kui sinu seisukoht on mitte muutuda, siis sa ei muuda ka maailma,” teatas koolitaja. Muutused on on alguses rasked, vahepeal keerukad ning lõpus suurepärased. Esimesed 22 päeva on väga rasked, järgmised 22 kohanemine ja viimased 22 juba palju lihtsamad. “Mida rohkem treeningus higistad, seda vähem veritsed sõjas,” ütleb Sharma, et äri on sõda, seega peaks igapäevaselt endaga lahinguid pidama.

Mida varahommikuga peale hakata?

Esimesed 20min päevast tee trenni ja higista. Ära lase oma egol eesmärgile ette jääda. Meie aju on võimeline ajurakke juurde kasvatama ning higistamine just seda Sharma sõnul teha aitab. Kui teed trenni esimese asjana hommikul, toodab keha dopamiini ning see aitab sul omakorda õnnelikum olla. Kui oled õnnelik, oled ka oma meeskonnale eeskujuks ja nii on ka meeskond õnnelikum. Õnnetunne kestab kehas veel 15 tundi pärast trenni, seega oled kogu päeva heas meeleolus. Kell 5.20 terve Eesti magab, sina oled elav – parimad äriinimesed on fokuseeritud, nende edu ei ole juhuslik. Su telefon maksab sulle varanduse, lülita märguanded välja. Võta 20 minutit palvetamisele või kirjuta päevikut. Lase oma negatiivne, toksiline energia süsteemist välja. Nii ei vala sa oma viha, leina jms teistele välja. Kirjuta päevikusse oma visioonist, lootustest, tulevikust. Visualiseeri. Seejärel loe raamatut ja pane paika mindset. Ära unusta neid, kes on sind edu teel toetanud, sest kui oled edukas, oled ka kõige haavatavam. Kalibreeri varahommikul paika nii oma teadvus, süda, kui ka tervis.

“Parimad äriinimesed on fokuseeritud, nende edu ei ole juhuslik.”

“Tavalised inimesed keskenduvad sellele, kui palju asi maksma läheb, superstaarid keskenduvad sellele, et odav läheb neile kalliks maksma.”

Hoidu halbadest inimestest

“AVOID bad people,” rõhutas Sharma ja ma olen rohkemgi kui nõus. Nendega suheldes toidad nende viha. Õpi asjadel minna laskma. Iga inimene on sinu elus selleks, et sulle õppetund anda, võta neid kui õpetajaid ning lase neil oma elust lahkuda. Olen sellele teemale palju mõelnud ja jõudnud järeldusele, et kui takerdun negatiivsesse ja suhtlen negatiivsete inimestega, siis jään lõpuks ise kaotajaks. Kui suhtlen halbade inimestega, siis on see lõpuks nakkav, seega pigem leida innustust nende seltskonnast, kes edasiviivalt mõtlevad ja samuti oma elus areneda soovivad.

Veel üks lisamõte seoses esimeses lõigus mainitud sõnadega: hoolitsegem selle eest, et me ise poleks see halb inimene. Lihtne on küll targutada, kuidas üks ja teine on selline ja selline, aga keskenduma peaksime iseendale ja oma arengule. Mida teen mina, et olla hea inimene?

Instinct is wiser than the intellect

Parimad otsused tulevad südame salajastest hulludest sosinatest. Kui inimesed naeravad su unistuse peale, siis ilmselt on see äge unistus. Kui su unistus sind ei hirmuta, siis unista suuremalt. Usalda oma instinkti, sul on see põhjusega.

Foto: Jelena Rudi

Välisest tähtsam on sisu

Meie käitumine peegeldab meie teekonda ja lugu. Kui oled ebakindel, haige jms, siis sa ei muuda kunagi maailma. Meie igapäevaelu on peegeldus sellest, millised oleme seespidiselt. Sharma innustab sel ajal, kui teised magavad, tegelema enda üles ehitamise ja arendamisega. Kuulsus ja raha ei ole tähtsad, vaid väärtused ja neile truuks jäämine on. Kui väärtused on paigas, saame puhta südametunnistusega magada. Rikkus on teha tööd, mille üle oleme uhke. Rikkus on suhted, heaolu ja tervis. Maailma teenimine on rikkus.

Kokkuvõtteks

Kokkuvõtteks ei pea me kõik olema rikkad ja edukad. Õnneks on edukus suhteline mõiste ning minu silmis on edukad need, kellel on suhted korras ning kelle silmis on sära. Tähtis on enda jaoks leida see õige töö ja see õige sõpruskond, mis meid pinnal hoiab ning ei lase sügise pimeduse saabudes musta auku langeda. No ja edukad on ka need inimesed, kelle elus on armastus ja nad seda hoida suudavad 🙂

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga